Menu
0 0
Twój koszyk jest pusty.
Twoja lista życzeń jest pusta.

Ile kosztuje publiczne odtwarzanie muzyki w biznesie?

Muzyka towarzyszy człowiekowi praktycznie na każdym kroku w życiu.
Ludzie słyszą ją w restauracji, kawiarni, salonie urody, ćwicząc na siłowni bądź robiąc zakupy w sklepie spożywczym.

Klienci przyzwyczaili się do obecności muzyki w lokalizacjach handlowo-usługowych która ich otacza i coraz częściej czują się nieswojo gdy w tego typu miejscach panuje niezręczna cisza.

W związku z tym, coraz większa grupa przedsiębiorców świadomie decyduje się przeznaczyć część swojego budżetu na dobrej jakości muzykę tła. Być może masz zamiar odtwarzać muzykę w swoim biznesie ponieważ chcesz:

  • Stworzyć przyjazny klimat miejsca.
  • Podkreślić charakter Twojej marki.
  • Wesprzeć sprzedaż produktów.
  • Umilić swoim klientom pobyt w obiekcie.

Niezależnie od Twojego powodu jest kilka ważnych kwestii, na które musisz wiedzieć aby mieć całkowitą pewność, że w Twoim biznesie odtwarzana jest legalna muzyka.

Jeżeli chcesz odtwarzać popularne utwory muzyczne, znanych artystów to zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jesteś zobowiązany podpisać stosowne umowy i uiszczać określone w nich opłaty do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, które zajmują się zarządzaniem i ochroną powierzonych im praw autorskich i pokrewnych twórców i artystów.
Musisz posiadać ważną licencję zezwalającej na publiczne odtwarzanie muzyki komercyjnej.

W Polsce działa kilkanaście OZZ z których tematem muzyki w Polsce z zajmuje się:

  • ZAiKS - Stowarzyszenie Autorów - czynnie reprezentuje prawa i interesy twórców (kompozytorów i autorów tekstów do muzyki)
  • STOART - Związek Artystów Wykonawców - odpowiada za prawa artystów wykonawców muzyki
  • SAWP - Stowarzyszenia Artystów Wykonawców.i Słowno Muzycznych - działa w imieniu praw artystów wykonawców muzyki.
  • ZPAV - Związek Producentów Audio Video - odpowiada za prawa producentów muzycznych.

Wymienione wyżej 4 organizacje reprezentują niezależnie interesy różnych grup “właścicieli praw autorskich”, które mają swój wkład w powstaniu popularnych utworów muzycznych, które na codzień znasz z telewizji, radio lub internetu.
Przykładowo STOART dba o interesy artystów, natomiast ZAiKS jest reprezentantem twórców, kompozytorów i autorów tekstów.

Dobrze jest też zdawać sobie sprawę, że w sytuacji zawarcia umowy np. tylko z ZAiKS nie rozwiązuje się kwestii związanych z umowami/opłatami do pozostałych OZZ t.j. STOART, SAWP i ZPAV.

Ważną informacją jest to, że zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 3 stycznia 2019 roku STOART pełni w ich imieniu funkcję tzw. jednego inkasenta. Dzięki tej ministerialnej decyzji możesz podpisać jedna umowę z jednym inkasentem, która regulować będzie całość zobowiązań wobec posiadaczy praw pokrewnych (STOART, SAWP, ZPAV).

Użytkownicy korzystający już w swej działalności z muzyki, którzy posiadają odrębne umowy, są nadal zobowiązani do regulowania wynikających z nich należności - do czasu podpisania wspólnej dla całości praw pokrewnych umowy z jednym inkasentem.
Natomiast w zakresie praw twórców z tytułu praw autorskich nadal należy posiadać odrębną umowę z organizacją ZAiKS.

Reasumując jeżeli w Twoim biznesie będzie odtwarzana muzyka komercyjna to musisz pamiętać o konieczności podpisania umowy zarówno z ZAiKSem i STOARTem na podstawie, których bedziesz uiszczał opłaty z tytułu publicznego odtwarzania utworów.

Jak wysokie są koszta związane z opłacaniem Organizacji Zbiorowego Zarządzania?

Poniżej znajdziesz przydatne linki, które pozwolą Ci zapoznać się z możliwymi kosztami za odtwarzanie muzyki popularnej z jakimi musisz się liczyć w zależności od m.in.

  • Rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności Gospodarczej.
  • Liczby mieszkańców miejscowości w której prowadzisz swój biznes.
  • Powierzchnia nagłaśniana w obiekcie - dotyczy Handlu
  • Liczby miejsc w obiekcie - dotyczy Gastronomii
  • Liczby stanowisk - dotyczy branży Usług

TABELA STAWEK WYNAGRODZEŃ ZA ODTWARZANIE UTWORÓW I PRZEDMIOTÓW PRAW POKREWNYCH

http://ozz.zpav.pl/pliki/dopobrania/Tabela_stawek_wynagrodzen_za_odtwarzanie_utworow_i_przedmiotow_praw_pokrewnych.pdf
źródło: strona ZPAV


https://zaiks.org.pl/view/1228/%20TABELA%20STAWEK%20WYNAGRODZE%c5%83%20AUTORSKICH%20ZA%20ODTWARZANIE%20UTWOR%c3%93W%20WYCI%c4%84G.pdf
źródło: strona ZAiKS

Zaufali nam